بهترین بانک های روسیه کدامند؟

بانک های روسیه بر اساس میزان دارایی های خود رتبه بندی می شوند. این شاخص بر اساس داده های بانک مرکزی فدراسیون روسیه اندازه گیری می شود. به این ترتیب که بانک های روسیه تحلیل آماری از میزان بیشتری دارایی خود ارائه میدهند. این رتبه بندی باعث می شود تا ....
شرکت راشا کستر پازیریک
معرفی بهترین بانک های روسیه

راهنمای مطالعه

انسان امروزی در هر کجای جهان که باشد به حساب بانکی نیاز پیدا می کند. نیاز به حساب بانکی زمانی از حساسیت بیشتری برخوردار است که شما مهاجرت کرده باشید. قبل از مهاجرت بهتر است با بانک های معتبر کشور میزبان آشنا شوید تا مشکلی پیش نیاید. اگر به روسیه مهاجرت کرده اید برای افتتاح حساب بانکی و سپرده گذاری، باید لیست بانک های مهم کشور روسیه را داشته باشید. همچنین اطلاع از سیستم بانکداری روسیه می تواند در سرمایه گذاری و تجارت، کمک بزرگی به شما بکند. در ادامه به بررسی بهترین بانک های روسیه می پردازیم.

سیستم بانکداری روسیه

در هر کشوری بانک ها زیر نظر بانک مرکزی کار می کنند. بانک مرکزی روسیه که به عنوان مرجع پولی این کشور محسوب می شود در سال ۱۸۶۰ میلادی تاسیس شد. عملکرد بانکداری روسیه که توسط بانک مرکزی آن تدوین شده، به شرح زیر است:

 • اجرای قوانین ارزی و صادرات ارز
 • انتشار نرخ انواع ارزها در برابر روبل
 • حفظ ثبات روبل
 • مدیریت گردش خود در اقتصاد داخلی
 • تنظیم قوانین عملیات بانکی برای بانک ها

معرفی بهترین بانک های روسیه

اگرچه ما ایرانیان در تحریم بین المللی قرار داریم اما کشور روسیه این امکان را به ما می دهد که در بانک های آن افتتاح حساب کنیم و کارت های بانکی بین المللی اخذ کنیم. برای دریافت کارت های مهمی مثل مستر کارت و ویزا کارت لازم است بهترین بانک های روسیه را که به شرح زیر است، بشناسیم.

بانک  VTB

 • یکی از مهم ترین بانک های تجاری روسیه که در سال 1990 میلادی راه اندازی شد، بانک  VTB است. فعالیت این بانک شامل پنج حوزه است:
 • تجارت خرده فروشی
 • بانکداری بین شرکتی
 • خزانه داری
 • بانکداری سرمایه گذاری شرکتی
 • دیگر فعالیت ها

منظور از دیگر فعالیت ها نظارت بر شعب خدمات کامل روسیه، نظارت بر شرکت های تابعه بانکی، دارا بودن 3 دفتر نمایندگی و 2 شعبه سرمایه VTB در سایر کشورهاست. ساختمان بانک  VTB در مسکو قرار دارد و از آنجایی که فعالیت آن به سایر کشور ها گسترش یافته، حدود 95 هزار کارمند دارد.

اسبربانک (Sberbank)

از بهترین بانک های دولتی روسیه که شهرت زیادی دارد، اسبربانک است. اسبربانک در 22 کشور دنیا شعبه دارد و در سال 1841 میلادی تاسیس شده است. وظیفه این بانک ارائه خدمات مالی به شرکت ها و خرده فروش هاست. تعداد کل شعب اسبربانک با بیش از 145 میلیون مشتری و 325 هزار کارمند، حدوداً 15 هزار می باشد.

طبق گزارشات سال 2016، سود خالص اسبربانک تقریبا 95 میلیارد دلار بوده است.

بانک AO Raiffeisen

AO Raiffeisenbank، بانکی نسبتاً جدید و تاسیس شده در سال 1996 میلادی که در مسکو استقرار یافته است. AO Raiffeisenbank به عنوان یکی از بهترین بانک های روسیه، انواع خدمات بانکی و سرمایه گذاری، بازار پول و خرده فروشی را به مردم عرضه می کند و 5 شعبه و 7700 کارمند دارد.   طبق بررسی های انجام شده در سال 2016، سود خالص آن 407 میلیون دلار بوده است.

بانک یونی کردیت(UniCredit)

ساختمان اصلی بانک UniCredit در مسکو مستقر است اما دوازده نمایندگی در فدراسیون روسیه، سیزده شعبه بانکی و در کشور بلاروس نیز دفتر نمایندگی دارد. این بانک که در سال 1989 میلادی فعالیت خود را آغاز کرد، اکنون نزدیک به 2 میلیون مشتری خرده فروشی و 28700 مشتری شرکتی دارد.

بانکداری خرده فروشی، بانکداری سرمایه گذاری، بانکداری شرکت ها و لیزینگ از جمله خدماتی است که بانک UniCredit ارائه می دهد. طبق گزارش های سال 2016، این بانک هیچ سودی نداشته و زیان خالص آن به 245 میلیون دلار رسیده است.

بانک Alfa

بزرگ ترین و اصلی ترین بانک خصوصی روسیه، بانک آلفاست که در سال 1990 در مسکو تاسیس شد. بانکداری سرمایه گذاری، سپرده گذاری، خدمات پرداخت نقدی، خدمات حساب بانکی، عملیات ارزی و عرضه وام های خرده فروشی و شرکتی از جمله خدمات مالی است که بانک آلفا ارائه می کند. این بانک از 733 شعبه در سراسر کشور روسیه برخوردار می باشد.

در سال 2016، سود خالص بانک آلفا 527 میلیون دلار گزارش شده است.

بانک Gazprom (GPB)

GPB یا Gazprombank توسط عظیم ترین تولید کننده و صادر کننده گاز در جهان، راه اندازی شده است. با اینکه بانک Gazprom خارج از شهر مسکو فعالیت دارد اما از 5 میلیون مشتری خصوصی و بیش از 45 هزار مشتری حقوقی برخوردار است.

طبق گزارش های تهیه شده در سال 2016، این بانک به مبلغ 300 میلیون دلار سود خالص داشته است.

بانک Financial Corporation Otkritie

تاکنون چند مورد از بهترین بانک های روسیه را معرفی کردیم و نوبت به معرفی بانک Otkritie رسیده است. این بانک نع تنها به مشتریان دارای شرکت های بزرگ، بلکه به مشتریان خصوصی و دارای کسب و کار کوچک نیز خدمات ارائه می دهد.

بانک Otkritie متشکل از 5 بخش است: بانکداری کسب و کارهای کوچک، بانکداری خرده فروشی، بانکداری سرمایه گذاری، بانکداری خصوصی و بانکداری شرکتی

اگرچه این بانک خارج از مسکو، مشغول به کار است اما در سراسر کشور روسیه 2900 دستگاه خودپرداز دارد و 442 دفتر نمایندگی را مدیریت می کند.

سود خالص این بانک در سال 2016، بیش از 26 میلیون دلار بوده است.

بانک PromSvyaz

PromSvyaz، بانکی مستقر شده در مسکو از سال 1995 میلادی که از بهترین بانک های روسیه محسوب می شود. حوزه فعالیت این بانک، بانکداری شرکت های بزرگ و کوچک، مشتریان خصوصی و خرده فروشی و همچنین بازارهای سرمایه را در بر می گیرد.

سود خالص بانک PromSvyaz در سال 2016، بیش از 37 میلیون دلار بود.

لیست بانک های مهم کشور روسیه

بانک Sberbank روسیه: در سال 1841 در مسکو افتتاح شد تا خدمات مالی را به مردم و شرکت ها ارائه دهد. این بانک به عنوان بزرگترین بانک روسیه، فعالیت های بانکی شرکتی در سطح بین المللی همچنین اعطای وام، بانکداری آنلاین، پروژه های حقوق و دستمزد، لیزینگ، مدیریت دارایی، خدمات نقدی و تسویه حساب و …  انجام می دهد.

بانک VTB در روسیه: راه اندازی شعبه بانک VTB در روسیه در سال 1990  انجام شد که از بانک های تجاری اولیه در روسیه محسوب می شود و در OECD و سایر کشورها فعالیت می کند.

بانک کشاورزی روسیه: بانک دولتی کشاورزی روسیه، وظیفه حمایت از فعالیت های کشاورزی روسیه را بر عهده دارد و وام های قابل توجهی به متقاضیان ارائه می دهد. این بانک در سال 2000 با مأموریت هدایت سیاست های اعتباری دولتی جهت تسهیل عملکرد مشتریان در بخش تجارت کشاورزی افتتاح شد.

افتتاح حساب بانکی در روسیه

برای افتتاح حساب در بهترین بانک های روسیه و یا بانک مهم روسیه فرقی نمی کند اقامت شما دائم باشد یا موقت؛ در هر دو صورت می توانید به نام خود حساب بانکی داشته باشید. حساب جاری، حساب خدمات بانکی مانند وام، حساب پس انداز و سپرده بانکی حساب هایی هستند که خارجیان می توانند افتتاح کنند.

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در روسیه 2023:

 • کارت شناسایی: پاسپورت فرد که ترجیح داد می شود به زبان روسی باشد.
 • اسناد اقامتی (ویزا)
 • تاییدیه مجوز اقامت: برای افراد ثبت آدرس کامل محل سکونت در کشور خود نیاز است و برای تجار باید دفاتر کنسولی سفارت ایران در مسکو، آستاراخان و کازان تاییدیه بفرستند.
 • ارائه نالوگ کد (کد مالیاتی)
 • ارائه وکالتنامه: اگر حساب بانکی افتتاح شده مربوط به شرکت است و چندین نفر اجازه دخل و تصرف در حساب را دارند، باید وکالتنامه ای از سوی همه افراد مجاز به دسترسی، ارائه شود.

رتبه بندی بین المللی بانک های روسیه

بانک های روسیه بر اساس میزان دارایی های خود رتبه بندی می شوند. این شاخص بر اساس داده های بانک مرکزی فدراسیون روسیه اندازه گیری می شود. به این ترتیب که بانک های روسیه تحلیل آماری از میزان بیشتری دارایی خود ارائه میدهند. این رتبه بندی باعث می شود تا مشتریان بانک های مورد اعتماد را پیدا کرده و در آن سرمایه گذاری کنند. برخی از بهترین بانک های روسیه بر این اساس عبارتند از:

بانک گازپروم، راسلخوز بانک، یونی کریت، آلفا بانک، اسبر بانک و راز بانک.

بهترین بانک روسیه برای سپرده گذاری و افتتاح حساب کدام است؟

در کشور روسیه بانک های متعددی وجود دارد که بسیاری از بازرگانان و تجار در آنها حساب بانکی دارند. در ادامه برخی از بهترین بانک های روسیه جهت افتتاح حساب برای ایرانیان را نام می بریم:

 • بانک Sberbank
 • بانک VTB
 •  بانک(Gazprombank (GPB
 • بانک Alfa
 • بانک PromSvyaz
 • بانک Financial Corporation Otkritie
 • بانک Agricultural
 • بانک UniCredit
 • بانک UniCredit
 • بانک AO Raiffeisenbank
 • بانک Ros
 • میربیزینس بانک

خرید حواله ارزی روسیه

برای انجام هرگونه داد و ستد و تجارت با روسیه نیاز به ارسال حواله ارزی و انتقال پول از ایران به روسیه دارید. بنابراین می توانید با اقدامات ساده ای این کار ار انجام دهید. شما می توانی با کارشناسان شرکت راشاگستر پازیریک مشورت کنید تا در اسرع وقت هر مبلغی را با حداقل کارمزد برای شما به روسیه ارسال کنند. فقط کافیست با شماره تلفن های مندرج در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *