موبایل: ۰۹۱۲۲۱۸۳۶۵۳

۸:۰۰ الی ۲۲:۰۰

info@pazirik.org

اقامت در روسیه

روسیه از جمله کشورهای محبوب برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم برای ایرانیان می باشد. امکانات پیشرفته شهری و تحصیلی، اقتصاد رو به رشد پایدار، هزینه های پایین زندگی، امنیت بالا و دریافت ویزای آسان مهمترین دلایلی است که اقامت در روسیه را برای بسیاری از افراد جذاب کرده است. اخذ اقامت دائمی از طریق سرمایه گذاری در روسیه و یا تحصیل در روسیه راهکاری سریع، مطمئن و آسان می باشد که در ادامه آن را بررسی می کنیم. در دیگر روش های مهاجرت به روسیه نیز مزایایی وجود دارد که به بررسی آن می پردازیم.

مزایای اخذ اقامت در روسیه

ممکن است برای برخی از افراد کیفیت زندگی بسیار مهم باشد یا امنیت سرمایه گذاری و رشد اقتصادی را ملاک مهاجرت قرار دهند، برخی دیگر نیز به دنبال دریافت مدرک از بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان هستند، خوشبختانه روسیه یکی از کشورهایی است که تمامی این موارد را یکجا دارد. شاخص کیفیت زندگی ۱۰۳.۱۶ در سال ۲۰۲۲ به همراه هزینه های پایین زندگی، وجود دانشگاه های معتبر، آسان بودن دریافت ویزای روسیه و …. باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال اقامت در روسیه باشند. شاید وجود ۱۱/۵ میلیون مهاجر در سال ۲۰۲۰ این ادعا را اثبات کند!

مراحل دریافت اقامت در روسیه

ممکن است تصور کنید که دریافت اقامت در یک کشور خارجی بسیار سخت و پیچیده است اما اگر از طریق یک موسسه معتبر و حرفه ای برای این کار اقدام کنید، روند گرفتن اقامت روسیه بسیار سریع و راحت است.

برای دریافت اقامت در روسیه مراحل زیر را طی کنید:

۱ – درخواست ویزای ورود به روسیه: ابتدا باید ویزای ورود به روسیه را دریافت کنید. برای این کار می‌توانید به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کرده و مدارک لازم را تهیه کنید.

۲ – ثبت نام در سامانه مهاجرت: بعد از ورود به روسیه، باید در سامانه مهاجرت روسیه ثبت نام کنید و مدارک لازم را تحویل دهید.

۳ – مراجعه به مراکز پلیس مهاجرت: بعد از ثبت نام، باید به یکی از مراکز پلیس مهاجرت در شهری که در آن زندگی می‌کنید، برای تحویل مدارک مراجعه نمایید.

۴ – دریافت کارت اقامت: پس از بررسی مدارک و تأیید اقامت، کارت اقامت شما صادر می‌ شود که برای شما حقوق و مزایایی مانند آموزش، درمان و حمایت اجتماعی فراهم می‌کند. در صورتی که  اقامت دائم در روسیه را بخواهید، باید مدارک و شرایط بیشتری را داشته باشید.

شرایط اقامت در روسیه

شرایط اقامت در روسیه شامل اقامت موقت و اقامت دائم می‌ باشد. برای اخذ اقامت موقت در روسیه، باید ابتدا ویزای ورود به کشور را دریافت کرده و سپس در دوره اقامت، از ویزای موقت بهره مند شوید. اجازه اقامت موقت (TRP) به شهروندان خارجی قبل از اخذ مجوز اقامت دائم داده می‌ شود. این نوع مجوز اعتبار ۳ ساله دارد که برای دریافت آن باید پروسه ۶ ماهه را طی کنید. این مجوز هز ساله توسط اداره مهاجرت روسیه تایید می گردد. برای دریافت اقامت موقت، باید دارای کارت ملی روسیه باشید و شرایط دیگری مانند داشتن بیمه سلامت، اثبات درآمد و مسکن را نیز برآورده کنید.

جهت دریافت اقامت دائم در روسیه، باید حداقل یک سال اقامت موقت در کشور را داشته باشید و شرایط دیگری مانند داشتن مسکن، کار یا تحصیل در کشور را برآورده کنید. همچنین باید آزمون زبان روسیه را با موفقیت گذرانده و دارای مدارک مورد تایید برای اقامت دائم باشید. در هر دو حالت اقامت موقت و دائم، باید هزینه‌ های مربوط به ویزا، اقامت و سایر هزینه‌ های مربوطه را پرداخت نمایید. 

روش های اخذ اقامت در روسیه

در ادامه برخی از مهمترین روش های دریافت اقامت روسیه را نام می بریم. شما با توجه به شرایط خود می توانید یکی از آنها را برای مهاجرت به روسیه انتخاب کرده و مدارک لازم را برای آن فراهم کنید. شرکت راشا گستر پازیریک با سالها سابقه درخشان در جهت اخذ اقامت دائم روسیه می تواند در تمامی مراحل دریافت اقامت در روسیه، شما را همراهی کند. برخی از متداول ترین روش های اخذ اقامت در این کشور عبارتند از:

 • اقامت از طریق ازدواج با شهروند روسی
 • اقامت از طریق تحصیل در روسیه
 • اقامت از طریق کار در روسیه
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری در روسیه
 • اقامت از طریق تولد فرزند
 • اقامت از طریق همراه
 • اقامت از طریق پناهندگی در روسیه

اقامت روسیه از طریق ازدواج چگونه است؟

برای اقامت در روسیه از طریق ازدواج، شما باید با یک شهروند روسیه ازدواج کنید. برای این کار، بعد از اخذ ویزای روسیه و ورود به خاک این کشور، به دفتر ثبت نام محلی مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز برای ازدواج را تهیه کنید. این مدارک شامل گذرنامه، ترجمه گذرنامه به زبان روسی، مدارک تحصیلی و شغلی و سایر مدارک می شود.  سپس بعد از برگزاری مراسم ازدواج به مراجع مربوطه مراجعه کنید و درخواست اقامت موقت یا دائم دهید. برای دریافت اقامت دائم، شما باید حداقل یک سال اقامت موقت در کشور، داشتن مسکن، کار یا تحصیل در روسیه را داشته باشید. همچنین باید آزمون زبان روسیه را با موفقیت گذرانده و دارای مدارک مورد تایید برای اقامت دائم باشید.

به هر حال ازدواج با شهروند روسی دریافت اقامت در روسیه را آسان می کند. در صورت تسلیم مدارک ازدواج به مراجع مربوطه، بعد از حدود ۹ ماه اقامت موقت (RVP) می‌دهند که اعتبار  ۳ ساله دارد و به شکل یک مهر داخل پاسپورت است. پس از یکسال از اخذ اقامت موقت می توانید برای اقامت دائم درخواست ‌دهید و بین ۳ تا ۶ ماه اقامت دائم بگیرید.

اقامت روسیه از طریق تحصیل چگونه است؟

دانشگاه های روسیه از برترین دانشگاه های دنیا می باشند که از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند. شما می توانید با مشاوران و کارشناسان شرکت پازیریک تماس بگیرید و جهت ثبت نام و پذیرش در یکی از دانشگاه های دلخواه تان اقدام کنید. بدین صورت به راحتی می توانید از اقامت روسیه بهره مند شوید.

برای اقامت در روسیه از طریق تحصیل، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

۱ – انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی: ابتدا باید یک دانشگاه در روسیه و رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۲ – ثبت نام در دانشگاه: برای ثبت نام، باید مدارک خود را به دانشگاه ارائه دهید و هزینه تحصیلی را پرداخت کنید.

۳ – دریافت ویزای تحصیلی: پس از ثبت نام در دانشگاه، باید ویزای تحصیلی روسیه را اخذ کنید. برای این کار، باید مدارک لازم را به سفارت روسیه در کشور خود ارائه دهید.

۴ – سفر به روسیه: پس از دریافت ویزای تحصیلی، بلیط هواپیما روسیه را تهیه کرده و به دانشگاه خود مراجعه کنید.

۵ – ثبت نام در مراکز پلیس مهاجرتی: پس از ورود به روسیه، در مراکز پلیس مهاجرتی ثبت نام کرده و اقامت خود را تمدید کنید.

اقامت از طریق تحصیل به شما اجازه می‌دهد تا در مدت تحصیل در روسیه زندگی کنید و بعد از اتمام تحصیل، می‌توانید اقامت دائم در روسیه را اخذ نمایید.

دریافت اقامت روسیه از طریق خرید خانه

بازار مسکن روسیه با ارزش افزوده بالا یکی از روش های سرمایه گذاری در روسیه می باشد که امکان دریافت اقامت در روسیه را برای شما آسان تر می کند. برای اقامت با خرید ملک در روسیه، باید ملک مورد نظر را به خوبی و از هر جهت مورد بررسی قرار دهید و با قوانین خرید و فروش ملک در روسیه آشنا باشید. اگر اطلاع دقیقی از خرید خانه در روسیه را ندارید بهتر است با کارشناسان پازیریک در تماس باشید. این شرکت  با دارا بودن متخصصان سرمایه گذار یدر املاک روسیه می توانند کمک شایانی به شما در جهت خرید بهترین ملک با کمترین هزینه نمایند.

حتما در هنگام عقد قرارداد خرید ملک با افراد خبره مشورت نمایید. پس از عقد قرارداد خرید و ثبت آن در محضر وجه آن را پرداخت نمایید. در این مرحله شما به عنوان مالک ملک شناخته می شوید. پس از خرید ملک می توانید برای اقامت روسیه درخواست بدهید. شماره تماس جهت مشاوره دقیق (09122183653)

اقامت در روسیه از راه سرمایه گذاری

برای اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری، می توانید به دو روش زیر اقدام کنید:

سرمایه گذاری در شرکت های روسیه

شما می توانید با سرمایه گذاری در شرکت های روسیه، یا ثبت شرکت در روسیه اقامت دائم در این کشور را به دست آورید. برای این کار، باید حداقل ۱۰ میلیون روبل (حدود ۱۳۵ هزار دلار) را در یک شرکت روسیه سرمایه گذاری کنید. بعد از سرمایه گذاری، در مراکز پلیس مهاجرتی ثبت نام کرده و اقامت دائم در روسیه را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

معمولا با خرید ملک در روسیه، امکان دریافت اقامت دائم در روسیه وجود دارد. برای این کار، باید حداقل ۱۰ میلیون روبل (حدود ۱۳۵ هزار دلار) را جهت خرید ملک در روسیه سرمایه گذاری کنید. سپس در مراکز پلیس مهاجرتی ثبت نام کرده و اقامت دائم در روسیه را دریافت کنید. در هر دو روش فوق، باید مدارک و مستندات لازم را به مراجع مربوطه ارائه داده و پروسه اخذ اقامت را طی کنید. همچنین، با دقت قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری در روسیه را بررسی کنید.

اقامت در روسیه از طریق کار

برای اقامت در روسیه از طریق کار، توصیه می شود در یک شرکت یا سازمان مشغول به کار شوید و پرونده ویزای کاری خود را به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خودتان ارائه دهید. درخواست ویزای کاری شما توسط شرکت یا سازمانی که در آن مشغول به کار هستید، به وزارت امور خارجه روسیه ارسال می گردد. پس از تأیید درخواست ویزای کاری شما، سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خودتان ویزای کاری شما را صادر خواهد کرد. پس از ورود به روسیه، به سازمان مهاجرت روسیه مراجعه کرده و اقامت خود را در کشور ثبت کنید. همچنین هر ساله برای تمدید ویزای کاری خود، مراحل مربوطه را انجام دهید.

لطفا توجه داشته باشید که فرایند دریافت ویزای کاری و اقامت در روسیه ممکن است پیچیده باشد و نیاز به تجربه و دانش لازم دارد. بهتر است قبل از شروع فرایند، با مشاوران شرکت پازیریک مشورت نمایید.

اخذ اقامت روسیه با تولد فرزند

اگر شخصی در حال حاضر در روسیه اقامت دارد و یک فرزند در روسیه به دنیا بیاورد، می‌تواند برای فرزند خود اقامت روسیه را درخواست دهد. برای این منظور، مدارکی مانند شناسنامه فرزند، شناسنامه پدر و مادر، مجوز اقامت و برخی مدارک دیگر لازم است. بعد از تقدیم درخواست، منتظر تصمیم مقامات مربوطه باشید. در صورت تایید درخواست، فرزند شما می‌تواند اقامت در روسیه را دریافت کند و از برخی امکانات مانند آموزش، درمان و حمایت اجتماعی برخوردار شود.

هزینه زندگی در روسیه چقدر است؟

هزینه اقامت در روسیه بستگی به شهری که در آن زندگی می‌کنید و نوع زندگی شما متفاوت است. شهرهای بزرگ مانند مسکو، سنت پترزبورگ و نیجنی نووگورود در دسته شهرهای گران روسیه برای زندگی کردن محسوب می شوند. در حالی که شهرهای کوچکتر مانند کازان، سامارا و چلیابینسک هزینه‌های کمتری دارند. در مورد هزینه مسکن، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر مسکو به طور متوسط حدود ۳۰۰۰۰ روبل در ماه (حدود ۴۰۰ دلار) است در حالیکه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در شهرهای دیگری مانند سنت پترزبورگ و نیجنی نووگورود حدود ۲۰۰۰۰ روبل در ماه (حدود ۲۷۰ دلار) می باشد.

هزینه غذا و خرید در روسیه از دیگر هزینه های جاری است که بسته به نوع غذا و محصولاتی که می‌خرید متغیر است. با این حال، هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا اقتصادی تر و به صرفه است. هزینه‌های دیگر مانند حمل و نقل عمومی، تفریحات و خدمات پزشکی نیز بستگی به شهر و نوع خدماتی که در آن شهر در دسترس است، متغیر می باشد. به طور کلی، اقتصاد روسیه هزینه های زندگی در این کشور مسئله نگران کننده ای برای مهاجرت و اقامت در روسیه نمی باشد.

زندگی در روسیه چگونه است؟

زندگی در روسیه بستگی به شرایط شما دارد. اگر شما به عنوان یک توریست به روسیه سفر کرده‌اید، شاید تجربه خوبی از بازدید جاذبه‌های گردشگری، سفر به شهرهای مختلف و تجربه از فرهنگ و زندگی مردم روسیه داشته باشید. اما اگر به عنوان یک مهاجر به روسیه نقل مکان کرده‌اید، باید با شرایط مختلفی مانند زبان، فرهنگ، اقتصاد و سیاست روسیه آشنا شوید. با این حال، روسیه یک کشور بزرگ و چندفرهنگی است که تنوع فرهنگی و زبانی بسیار گسترده ای دارد. اکثر شهرهای بزرگ روسیه دارای امکانات و تجهیزات مدرن هستند و به راحتی می‌توانید به خدمات پزشکی، آموزش، تفریح و خرید دسترسی پیدا کنید.

روسیه کشوری صنعتی و تولید کننده است که بسیاری از محصولاتی که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند را تولید می کند. در مقابل، برخی از چالش‌هایی که ممکن است در زندگی در روسیه با آن مواجه شوید، شامل یادگیری زبان روسی است که برای بسیاری از مهاجران چالش برانگیز است! سیاست‌های دولت روسیه و همچنین شرایط اقتصادی ممکن است از مواردی باشد که تطابق با آن زمانبر باشد.

معایب مهاجرت به روسیه چیست؟

شاید یکی از بزرگترین معایب اقامت در روسیه آب و هوای سرد این کشور باشد. البته تمام مناطق روسیه سرد و یخبندان نیست اما به طور کلی روسیه در بیشتر طول سال سرد است. زبان روسی یکی دیگر از مواردی است که می تواند یادگیری آن برای برخی از افراد سخت و مشکل ساز باشد. اقتصاد و سیاست روسیه در سال‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده است و این ممکن است باعث کاهش فرصت‌های سرمایه گذاری در برخی از حوزه ها شود. همچنین تطبیق با فرهنگ روسیه برای برخی افراد ممکن است چالش برانگیز باشد تا با فرهنگ جدیدی که در این کشور وجود دارد، سازگار شوند.

اقامت در ترکیه بهتر است یا روسیه؟

مقایسه زندگی در روسیه و ترکیه و  تصمیم گیری برای اقامت در روسیه یا ترکیه بستگی به نیازهای شما دارد. هر دو کشور دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. اگر به دنبال یک کشور با یک فرهنگ متنوع و زندگی شهری پویا هستید، ترکیه می‌تواند گزینه خوبی باشد. ترکیه دارای شهرهای بزرگی مانند استانبول و آنکارا است که فرصت‌های شغلی بسیاری را در بر دارد و به عنوان کشوری صنعتی و تجاری مهم در منطقه شناخته می‌شود. همچنین، ترکیه دارای آب و هوای گرم و جذابی برای تفریح و سفر است.

اما اگر به زبان روسی و فرهنگ روسیه علاقه دارید، زندگی در این کشور بی نظیر است. روسیه دارای شهرهای بزرگی مانند مسکو و سنت پترزبورگ است که فرصت‌های شغلی و تحصیلی زیادی را به شما پیشنهاد می دهد. برترین دانشگاه های دنیا در روسیه قرار دارند که برای تحیل در روسیه بهترین گزینه هستند. فرهنگ بسیار غنی و تاریخی و برخی از جاذبه‌های گردشگری مشهور جهان در روسیه می تواند بسیار جذاب باشد. بنابراین، برای تصمیم گیری بین اقامت در روسیه یا ترکیه، باید نیازهای خود را بررسی کرده و با ویژگی‌های هر کشور آشنا شوید.

 شرایط اقامت در روسیه برای ایرانیان

شرایط اقامت روسیه برای ایرانیان شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن ویزای ورود به روسیه: برای ورود به روسیه، ایرانیان باید ویزای ورود به روسیه را از سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خودتان دریافت کنید.
 • داشتن دعوتنامه: برای درخواست اقامت در روسیه، باید دعوتنامه از یک شرکت، دانشگاه، یا فرد روسی دریافت کنید.
 • ثبت نام در سامانه مهاجرتی روسیه: پس از دریافت ویزا و دعوتنامه، باید در سامانه مهاجرتی روسیه ثبت نام کنید.
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه: هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید.
 • ارائه مدارک مورد نیاز: مدارک مورد نیاز شامل گذرنامه، عکس پاسپورت، بیمه سلامت، و گواهی از محل اقامت در روسیه می باشد.
 • پذیرش در دانشگاه یا شرکت: برای دریافت اقامت روسیه، باید در دانشگاه یا شرکتی که شما را دعوت کرده است، پذیرش شوید.
 • آزمون زبان روسی: برای دریافت اقامت دائم در روسیه، باید آزمون زبان روسی را بگذرانید. توجه داشته باشید که شرایط اقامت در روسیه برای ایرانیان ممکن است تغییر کند و باید به آخرین مقررات و قوانین مهاجرتی روسیه توجه کنید.

اخذ اقامت در روسیه با پازیریک

شرکت راشا گستر پازیریک با سالها تجربه در زمینه فعالیت های بازرگانی و تجاری در روسیه، اخذ اقامت دائم و موقت، اعزام دانشجو به روسیه و غیره بهترین مشاوران و کارشناسان را جهت راهنمایی شما در اختیارتان قرار می دهد. جهت مشاوره در زمینه اقامت در روسیه و یا کسب اطلاعات دقیق تر در این باره می توانید با شماره تلفن های درج شده در همینن صفحه تماس بگیرید. شماره تماس جهت مشاوره دقیق (09122183653)