موبایل: ۰۹۱۲۲۱۸۳۶۵۳

۸:۰۰ الی ۲۲:۰۰

info@pazirik.org

صادرات به روسیه

محصولات صادراتی باید استانداردهای لازم را جهت صادرات به روسیه داشته باشد تا از بازار فروش بالایی برخوردار شود. صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه مستلزم رعایت استانداردهای بسته بندی، کیفیت بالا، حمل مناسب و قیمت رقابتی است...
شرکت راشا کستر پازیریک
صادرات به روسیه

روسیه با داشتن بیشترین مساحت، پهناورترین کشورهای دنیاست که اقتصادی پایدار همراه با رشد و توسعه فزاینده دارد. اما به دلایل گوناگون نیازمند تامین مواد مصرفی بیش از ۱۴۶ میلیون نفر از جمعیت خود توسط واردات از سایر کشورها می باشد. بر همین اساس صادرات به روسیه یکی از مهمترین مواردی است که می توان به عنوان منبعی پرسود به آن توجه کرد. شرایط آب و هوایی و مناطق خالی از سکنه باعث شده تا صارات محصولات کشاورزی و غذایی به روسیه از رونق بیشتری برخوردار باشد.

نحوه صادرات کالا به روسیه

به علت فقدان صنایع قدرتمند در روسیه نسبت به کشورهای رقیبش مانند چین و آمریکا، صادرات به روسیه حجم گسترده تری دارد و از بازار خوبی در منطقه برخوردار است. با این حال صادرات انواع محصولات و کالاها به روسیه شرایط آسانی ندارد و مستلزم داشتن آگاهی و اطلاعات دقیق از قوانین صادراتی روسیه و وارداتی روسیه می باشد. افرادی که در حوزه تجارت با روسیه فعالیت می کنند به خوبی می دانند که نحوه صادرات به روسیه با سایر کشورها متفاوت است.

با این حال صادرات به روسیه از ایران دارای شرایط بهتری است. روسیه با انعقاد قراردادهای اقتصادی با ایران، شرایط را برای فعالیت بازرگانان ایرانی آسان کرده است. به طور مثال طبق قراردادهای منعقد شده فی ما بین بانک توسعه صادرات ایران و بانک ملی روسیه (RFC) تسهیلات صادراتی برای تجار ایرانی در نظر گرفته شده است که می تواند در توسعه صادرات به روسیه بسیار کمک کننده باشد.

شرایط استفاده از تسهیلات صادراتی کالا به روسیه:

 • انعقاد قرارداد بین صادرکننده و واردکننده محصول از ایران به روسیه
 • ارسال نسخه‌ای از قرارداد صادراتی به بانک ملی روسیه (RFC)
 • تأیید قرارداد توسط بانک ملی روسیه و انجام بررسی‌های لازم
 • ارائه درخواست و تأییدیه بانک روسیه به بانک توسعه صادرات ایران
 • ارائه اسناد مربوط به حمل کالا توسط صادرکننده ایرانی به بانک توسعه صادرات ایران
 • معامله اسناد توسط هر دو بانک
 • انتقال وجه بین بانک‌ها و انتقال آن به حساب صادر کننده ایرانی
 • انجام بررسی‌های لازم توسط بانک توسعه صادرت ایران تا پایان معامله
 

علاوه بر این به تازگی جهت تسهیل روابط اقتصادی بین ایران و روسیه، شبکه شتاب ایران و نظام بانکی روسیه به یکدیگر متصل شده است.

صادرات به روسیه

مراحل و شرایط صادرات به روسیه

برای صادرات انواع کالاها از ایران به روسیه، نیاز به طی کردن یکسری از مراحل هستید که در ادامه به آن می پردازیم.

۱ – در گام اول افزایش صادرات به روسیه، معرفی کالا به بازارهای بین المللی بسیار هم و ضروری است. صادر کننده و فروشنده کالا، نیاز دارد تا محصول خود را در بازارهای روسیه به مشتریان شناسایی کرده و با قیمت رقابتی به فروش برساند. بنابراین بازاریابی در این مرحله بسیار  مهم است.

۲ – سپس صادرکننده موظف به تهیه پروفرما یا پیش‌فاکتور  برای کالای صادراتی خود می باشد که در آن تمام اطلاعات مانند نوع محصول، تعداد و قیمت آن درج و برای خریدار ارسال می شود.

۳ – بسته بندی استاندارد با درج مشخصات کالا بر روی آن به زبان روسی مرحله ای دیگر در صادرات به روسیه می باشد که از اهمیت خاصی در جذب مشتری برخوردار است.

۴ – در مرحله تعیین قیمت، باید با مراجعه به کمیسیون قیمت‌گذاری، قیمت نهایی محصول خود را تعیین کرده و به اطلاع وارد کننده برساند.

۵ – دریافت مجوز صادرات به روسیه از وزارت کشاورزی، صنعت و یا سایر مراجع زیربط مراحل بعدی صادرات به روسیه می باشد.

۶ – با ارسال مجوزهای لازم، محصول صادراتی به گمرک اظهار شده و پس از ارزیابی، جواز صادراتی آن صادر می‌شود.

۷ – سپس برای حمل و بیمه کالا قرارداد منعقد می شود تا از خسارات احتمالی هنگام حمل و نقل پیشگیری شود.

۸ – در مرحله پایانی صادرات به روسیه پس از بازرسی کالا و تأیید مقصد و مبدأ، محصولات صادراتی  برای ارسال به روسیه آماده شده و سیستم حمل و نقل انتخابی آن را بارگیری کرده و به کشور مقصد صادر می کند.

صادرات به روسیه

خلاصه مراحل صادرات کالا به روسیه بدین ترتیب است:

 • بازاریابی
 • صدور پروفرما یا پیش فاکتور
 • تهیه و تدارک کالا و بسته بندی آن‌ها
 • تعیین قیمت صادراتی
 • اظهار کالا به گمرک
 • عقد قرارداد حمل و بیمه کالا
 • دریافت گواهی بازرسی
 • صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا
 • ارسال کالا

مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به روسیه

هر ساله کالاهای زیادی به کشور روسیه صادر می شود و ایران به عنوان مرجع صادرات به روسیه سهم قابل توجهی به خصوص در صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و مواد غذایی را از آن خودکرده است. مهمترین اقلام صادراتی ایران به روسیه، صادرات میوه، صادرات خشکبار به روسیه، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، سنگ و مصالح ساختمانی، انواع داروها، گیاهان دارویی، برخی از صنایع دستی و … از جمله مهم‌ترین صادرات ایران به روسیه هستند. با توجه به شرایط آب و هوایی ایران پتانسیل بالایی در کاشت و برداشت محصولات کشاورزی دارد که مازاد آن را به روسیه صادر می کند. به طور مثال صادرات مرکبات و صادرات صیفی جات یکی از محبوب ترین اقلام صادراتی هب روسیه می باشد که سهم بسزایی در میزان صادرات به روسیه دارد.

نکته قابل توجه این است که محصولات صادراتی باید استانداردهای لازم را جهت صادرات به روسیه داشته باشد تا از بازار فروش بالایی برخوردار شود. صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه مستلزم رعایت استانداردهای بسته بندی، کیفیت بالا، حمل مناسب و قیمت رقابتی است. بنابراین رعایت این موارد در توسعه صادرات صنعتی و مواد غذایی بسیار موثر می باشد.

صادرات به روسیه

کشورهای صادر کننده به روسیه کدامند؟

به دلایل مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی و افزایش هزینه های تولید در داخل، کشور روسیه ناچار به واردات محصولات مورد نیاز خود از سایر کشورها می باشد. ایران به علت نزدیکی به روسیه و کاهش هزینه های حمل و نقل، همچنین دارا بودن پتانسیل لازم برای صادرات به روسیه در حوزه محصولات کشاورزی و مواد غذایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

چین یکی دیگر از کشورهایی است که حجم زیادی در صادرات به روسیه دارد. این کشور به دلیل داشتن مرز مشترک با روسیه و حمل و نقل آسانتر گزینه جذاب دیگری برای این کشور می باشد که نقش بسزایی در تجارت با روسیه دارد. بر طبق آمار پس از کشور چین به ترتیب کشورهای آلمان، آمریکا، ایتالیا، فرانسه، ژاپن، کره جنوبی، اکراین و … از مهم‌ترین صادرکنندگان کالا به کشور روسیه هستند.

موانع تجارت با روسیه

با این که روسیه شرایط آسانتری را برای صادرات ایران مهیا کرده است اما همچنان موانع مختلفی همچون انتقال پول، حمل و نقل، متغیر بودن واحدهای پول بین‌المللی و جهانی، مسائل گمرکی و …. از جمله مهم‌ترین مشکلات و موانعی است که تجار و بازرگانان با آن مواجه هستند.

به طور مثال واحد پولی ایران ریال و واحد پولی روسیه روبل می باشد که گاهی دچار نوسانات قیمت می شود. به همین دلیل بسیاری از بازرگانان تمایل دارند تا موارد مورد معامله را به صورت فوری تحویل بگیرند و از معاملات مدت دار خودداری کنند. اما به صورت عملی چندان امکان معامله فوری به دلایل زمانبر بودن حمل و نقل کالا به روسیه و بالعکس وجود ندارد.

هر دو کشور در صددند تا موانع و مشکلات پیش روی صادرات به روسیه را برطرف کنند. بر همین اساس توصیه می شود قبل از هر اقدامی در تجارت با روسیه از مشاوره مالی روسیه استفاده کنید.شرکت پازیریک (راشا گستر پازیریک) با استفاده از کارشناسان و متخصصان در حوزه صادرات به روسیه می تواند در تمامی مراحل صادرات به روسیه در کنار شما باشد و بهترین راهکارها را برای سهولت روند ارسال کالا و سودآوری بالاتر ارائه دهد.

قوانین گمرکی روسیه

کشور روسیه یکی از اعضای سازمان تجارت جهانی (WTO) است که تمامی قوانین آن را مربوطه را پذیرفته است که طبق آن منعی برای صادرات و واردات هیچ کالایی به غیر از نفت و گاز وجود ندارد.

روسیه برای انجام هر گونه خدمات گمرگی جهت صادرات به روسیه در هر حوزه و محصولی می توانید با شرکت راشا گستر در تماس باشید. دفتر نمایندگی ما در روسیه و تهران تمامی موارد گمرکی را برای شما انجام می دهند و در صورت مشاوره، شما را با قوانین گمرکی روسیه آشنا می کنند.

نکات مهم در صادرات کالا به روسیه

در صادرات کالا به روسیه برخی از موارد مهم باید رعایت شود تا امکان بازگشت کالا به کشور صادر کننده به صفر برسد. نکات مهمی که در صادرات کالا به روسیه بسیار حائز اهمیت می‌باشد، عبارت است از:

 • توجه به زمان‌های مناسب در صادرات کالاهای مختلف به روسیه
 • حضور نمایندگان صادر کننده و وارد کننده در حین بارگیری و ترخیص کالا از گمرک
 • استفاده از وسایل نقلیه مناسب جهت صادرات کالاهای متفاوت به روسیه
 • داشتن برگه معامله کالاها در گمرک
 • استفاده از افراد معتمد در هنگام ترخیص کالا
 • داشتن اطلاعات دقیق از قوانین گمرکی کشور مبدأ و مقصد
صادرات به روسیه

پیگیری مراحل قانونی صادرات و واردات

کشور روسیه دارای قوانینی است که کشورهای صادر کننده کالا به روسیه باید آنها را رعایت کنند. اگر قصد صادرات کالا به روسیه را دارید، باید به نکاتی که ذکر شد و برخی از موارد دیگر که در ادامه آنها بیان می شود، توجه کنید.

 • انتخاب مسیر مناسب برای حمل و نقل کالا
 • توجه به استانداردهای بین المللی جهت بسته بندی کالا
 • توجه به شرایط زمانی در انتخاب کالاها
 • استفاده از وسایل حمل و نقل مناسب با توجه به نوع کالا
 • مشاهده و تحلیل رقبا در بازار
 • استفاده از مشاوران تجاری جهت صادرات به روسیه
 • دقت در استفاده از انبارهای مناسب جهت نگهداری و ارسال کالا
 • درج اطلاعات بر روی محصولات به زبان روسی و انگلیسی
 • ارسال محصولات درجه یک جهت صادرات کالا به روسیه
 • ثبت شرکت در روسیه در صورت نیاز

مشاوره صادرات به روسیه

اقتصاد روسیه با داشتن سهم بالایی در صادرات نفت و گاز و همچنین صنعت گردشگری از رونق خوبی برخوردار است. بر همین اساس بسیاری از کشورها خواهان برقراری روابط تجاری با این کشور و صادرات کالا به روسیه باشند. بنابراین تجارت با روسیه مسلزم دانش و اطلاعات دقیق درباره شرایط صادرات به روسیه می باشد تا روند مراحل صادراتی با سرعت بیشتری طی شود و منجر به موفقیت در بازارهای بین المللی گردد. با یک تماس می توانید از بهترین مشاوران و متخصصانی که سالها در حوزه صادرات به روسیه و واردات از روسیه فعالیت داشته اند، برخوردار شوید.

مزایای صادرات به روسیه

در حال حاضر تجارت با روسیه برای بسیاری از بازرگانان ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. که این موضوع به دلیل مزایای صادرات به روسیه و برخورداری از امتیازات آن است. در ادامه برخی از مهمترین مزایای آن را بررسی می‌کنیم.

 • فرصت بی نظیر اقتصادی برای ایران به دلیل محدودیت‌های تجاری بین روسیه و اروپا
 • رشد اقتصادی بسیار بالای روسیه در سالهای اخیر
 • منافع مشترک اقتصادی بین ایران و روسیه برای حذف واسطه های اقتصادی
 • وجود دریای خزر به عنوان مرز مشترک آبی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل
 • امکان حمل و نقل کالاها با استفاده از روش‌های مختلف زمینی، دریایی و هوایی
 • ظرفیت بالای این کشور برای واردات کالا
 • دستیابی ساده تر به بازارهای جهانی
 

برای دستیابی به بازارهای موفق در صادرات به روسیه از ایران، باید به خوبی با نیازهای مشتریان روسی آشنایی داشته باشید. برای برقراری ارتباط با تجار روسی توصیه می شود از تجارب تیم راشا گستر پازیریک استفاده کنید تا از مزایای صادرات به روسیه نهایت استفاده را ببرید.

صادرات به روسیه با پازیریک

حجم صادرات سالیانه روسیه باعث شده تا بسیاری از بازرگانان به فعالیت در حوزه صادرات به روسیه علاقه مند شوند. شرایط سیاسی اقتصادی و همجواری به ایران، از جمله عواملی است که تجارت با روسیه را برای تجار ایرانی جذاب کرده است. شرکت بازرگانی راشاگستر پازیریک با سالها تجربه به عنوان شرکت صادرات به روسیه بستری را برای  تجار ایرانی فراهم کرده تا بتوانند با داشتن اطلاعات دقیق در این حوزه در کمترین زمان به موفقیت تجاری بزرگی دست پیدا کنند.

اگر شما هم قصد صادرات کالا به روسیه را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید. فقط کافیست یک تماس بگیرید تا به جمع بزرگترین تجار ایرانی بپیوندید.

صادرات به روسیه

کارشناسان حرفه ای پازیریک منتظر شما هستند!

مشاوره مالی و بازرگانی در امور روسیه به صورت تخصصی، کافیست همین حالا تماس بگیرید.