بازار شیلات اوراسیا به روی ایران باز شد

شرکت راشا کستر پازیریک
بازار شیلات اوراسیا به روی ایران باز شد

راهنمای مطالعه

رئیس سازمان شیلات با بیان اینکه طبق آخرین آمار صادرات شیلات کشور از 304 میلیون دلار در سال 92 به بیش از 500 میلون دلار در سال 99 رسیده است، گفت: بازار اوراسیا به روی شیلات ایران باز شد.

اکسپورتنا: نبی‌الله خون میرزایی درباره آخرین وضعیت تولید آبزیان و صید در کشور، اظهار کرد: در سال 92 حدود 885 هزار تن، مجموع تولیدات شیلاتی کشور بود که این میزان تولید در سال 99 به یک میلیون و 222 هزار تن رسید.

وی ادامه داد: در سال 92 به تفکیک میزان صید، حدود 514 هزار تن و میزان آبزی‌پروری 317 هزارتن بود که این میزان در سال 99 به ترتیب به حدود 700 هزارتن و 530 هزارتن افزایش یافته است.

خون میرزایی یادآور شد: بخش عمده صید فرا ساحلی بوده است که بیشتر در سواحل اقیانوس هند انجام می‌گیرد.

این مسئول با تاکید بر اهمیت و ارزش ماهیان خاویاری، افزود: تولید خاویار جز برنامه‌های هدف وزارت جهاد کشاورزی نیست، اما طی هشت سال اخیر از محل پرورش و تکثیر ماهیان خاویاری تولید این محصول ارزشمند در کشور با رشد ۱۲ برابری از یک تن به 12 تن افزایش داشته است.

به گفته وی؛ همچنین میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری کشور از 562 تن به بیش از 3500 تن رسیده است.

خون میرزایی از افزایش خوداتکایی تولید تخم چشم زده قزل آلا در کشور خبر داد و اظهار کرد: میزان واردت سالانه تخم چشم زده 360 میلیون قطعه بود که با افزایش خوداتکایی اکنون به 120 میلیون قطعه کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: برنامه سازمان شیلات این است که با کمک تولیدکنندگان خوداتکایی تولید این نهاده را در سال 1400 به بیشترین میزان خود برساند.

معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه با توجه به پتانسیل شیلات کشور توسعه صادرات و تراز تجاری آن همواره رو به بهبود بوده است، افزود: طبق آخرین آمار صادرات شیلات کشور از 304 میلیون دلار در سال 92 به بیش از 500 میلون دلار در سال 99 رسیده است.

خون میرزایی ادامه داد: در این بازه زمانی تراز تجاری نیز از 200 میلیون دلار به بیش از 450 میلیون دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه بستر سازی توسعه بیشتر صادرات شیلات انجام شده است، گفت: پیرو پیگیری‌های وزارت امور خارجه و جهاد کشاورزی بازار اوراسیا به روی ایران باز شده است.

خون میرزایی تصریح کرد: تنوع بازار‌های هدف از مواردی است که برای توسعه صادرات مد نظر قرار گرفته و در حال توسعه بازار چین و کشورهای اوراسیا هستیم.

وی برنامه تکلیفی سازمان شیلات برای سال 1400 را تولید یک هزار و 511 تن هزار تن اعلام کرد که 700 هزار تن آن صید و 811 هزار تن آن پرورشی است.

رییس سازمان شیلات ایران تنها نگرانی در حوزه شیلات را مربوط به پرورش ماهی در قفس عنوان کرد و گفت: تکلیف سازمان شیلات برای توسعه پرورش ماهی در قفس 200 هزار تن بود که به دلیل جنگ اقتصادی و تحریم‌ها تامین ارز آن با مشکل مواجه شد و از برنامه تکلیفی عقب ماندیم.

خون میرزایی ابراز امیداوری کرد؛ با بومی‌سازی تجهیزات پرورش ماهی در قفس در سال 1400 شاهد توسعه بیشتر پرورش ماهی در قفس و افزایش تولید در این بخش باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *